Hospicjum domowe

W tej formie opieki podopieczni – dzieci – są w najlepszym dla siebie miejscu. W swoim domu.

Znajdujesz się na

Jesteśmy hospicjum domowym – czyli jakim?

Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci to hospicjum domowe. Oznacza to, że chore dzieci są w swoich własnych domach. Tam docieramy z potrzebną pomocą. To przede wszystkim 24-godzinna dostępność specjalistów: lekarzy, pielęgniarek, psychologów, rehabilitantów, pracowników socjalnych. 
Pracownicy hospicjum dbają o komfort dzieci i rodzin każdego dnia. Podają leki zmniejszające ból, rehabilitują, zapewniają sprzęt medyczny. Dobrze wiemy, że tam, gdzie choruje dziecko – pomocy potrzebuje cała rodzina. Dlatego nasza opieka jest całościowa. 
Opieka, którą obejmujemy dzieci i ich rodziny to opieka paliatywna (łac. pallium – płaszcz). Zakłada kompleksowe wsparcie: od medycznego, przez psychologiczne, po socjalne. 

Kim są podopieczni Fundacji „Wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci”?

Podopieczni domowego hospicjum to dzieci (do 26. roku życia) nieuleczalnie i przewlekle chore. Niektóre są pod opieką specjalistów od kilku dni, niektóre od kilkunastu lat. Nasza siedziba znajduje się we Wrocławiu, ale pomagamy na terenie całego Dolnego Śląska. Dzieci trafiają pod nasze skrzydła, gdy: 
  • leczenie przyczynowe lub podtrzymujące życie zostało zakończone,
  • rodzice lub opiekunowie chcą być z dziećmi w domu,
  • najbliżsi uznają, że są w stanie opiekować się chorymi dziećmi,

Jak wygląda opieka w hospicjum domowym?

Naszymi małymi podopiecznymi opiekują się lekarze, pielęgniarki, fizjoterapeuci, logopedzi, neurologopedzi, psychologowie i wolontariusze. Daje to pełen zakres wsparcia – od specjalistycznego, medycznego, przez wsparcie mentalne.
Niezwykle ważnym aspektem jest również obecność specjalnie do tego przygotowanych wolontariuszy rodzinnych – zwykłych ludzi, którzy chcą podarować dzieciom i rodzinie swój czas.
Dla każdego podopiecznego Fundacji „Wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci” lekarz i pielęgniarka są dostępni przez 24 godziny na dobę. Pełnią dyżury telefoniczne z gotowością natychmiastowego wyjazdu.
Regularnie odbywają się standardowe wizyty w domu podopiecznego – zawsze po wcześniejszym umówieniu telefonicznym.
Baza naszych specjalistów znajduje się we Wrocławiu, jednocześnie – działamy na terenie całego Dolnego Śląska w filiach w Bolesławcu, Polkowicach, Lubinie, Kłodzku, Sieniawce i Zgorzelcu.  Dzięki temu w przypadku nagłego wezwania do chorego czas dojazdu wynosi od 30 do 120 minut, zależnie od miejsca zamieszkania i natężenia ruchu kołowego.
Tak wygląda współpraca na linii: hospicjum – rodzina. Nasz zespół działa również wewnętrznie na rzecz podopiecznych. Przynajmniej raz dziennie odbywa się odprawa zespołu. Omawiany jest stan podopiecznych, występujące trudności.
Następuje podział i podsumowanie zadań. W ten sposób możemy zapewnić kompleksową, wysokiej jakości opiekę dla podopiecznych Fundacji i ich rodzin.

Kierownik ds. organizacji hospicjum
Agnieszka Wojtków

Hospicjum domowe: podanie@hospicjum.wroc.pl
Tel.: +48 511 450 966