Opieka wytchnieniowa AMOR VINCIT OMNIA

AMOR VINCIT OMNIA - kompleksowy projekt zapewnienia opieki wytchnieniowej dla dzieci i młodzieży z terenu Dolnego Śląska.

Wartość projektu: 3 419 833,75 zł

Dofinansowanie:   3 248 842,00 zł

z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020 i Budżetu Państwa.

Celem projektu jest:

       Zwiększenie dostępu do całodobowej opieki wytchnieniowej dla co najmniej 75 os. niesamodzielnych, terminalnie, przewlekle i nieuleczalnie chorych w wieku od 1 do 26r. życia mających miejsce zam. w rozumieniu przepisów KC na terenie Dolnego Śląska poprzez zwiększenie o 4 liczby miejsc świadczenia na ich rzecz usług opiekuńczych w zakresie opieki wytchnieniowej oraz
       Zwiększenie jakości opieki świadczonej przez 50 opiekunów faktycznych (44K/6M) - w okresie do 31.07.2023r.

Projekt jest realizowany od 2020-07-01 do 2023-07-31

 

AMOR VINCIT OMNIA - rekrutacja

Miło nam poinformować, że ruszyła rekrutacja do projektu 

"Amor vincit omnia- kompleksowy projekt zapewnienia opieki wytchnieniowej dla dzieci i młodzieży z terenu Dolnego Śląska"

W projekcie przewidziano następujące wsparcie:

- świadczenie specjalistycznych usług opiekuńczych obejmujących opiekę wytchnieniową od 3 -14 dni pobytu rocznie na uczestnika projektu w placówce pobytu krótkoterminowego w Żmigrodzie (ul. Willowa 4).

Uczestnikami mogą być:

- osoby w wieku 0-26 lat,

- niepełnosprawne, niesamodzielne, terminalnie, przewlekle i nieuleczalnie chore,

- zamieszkujące na terenie Dolnego Śląska.

- świadczenie wsparcia dla opiekunów faktycznych osób niesamodzielnych w formie poradnictwa dla opiekunów faktycznych osób niesamodzielnych

Uczestnikami mogą być:

- osoby opiekujące się osobą niesamodzielną, które nie jest opiekunem zawodowym, ani nie pobierają wynagrodzenia z tytułu opieki nad osobą niesamodzielną.

Rekrutacja jest ciągła.

Szczegóły znajdziecie Państwo w Regulaminie rekrutacji i uczestnictwa w projekcie (link).

Formularze zgłoszeniowe dostępne tutaj.

Informacji dotyczących rekrutacji udziela p. Agata Pustuła nr tel. 511 450 927, e-mail: rekrutacjaavo [at] hospicjum.wroc.pl

INNOWACYJNY PROJEKT – Dom Opieki Wytchnieniowej dla dzieci przewlekle i nieuleczalnie chorych z Dolnego Śląska

Współpraca NGO i Samorządu daje szansę tym, dla których medycyna już nie ma pomysłu.

W Powiecie Trzebnickim powstał pierwszy na Dolnym Śląsku tego rodzaju Dom Opieki Wytchnieniowej. Z końcem roku zostaną przyjęci pierwsi pacjenci przez personel Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci.

Zmodernizowany budynek znajdujący się na terenie Szpitala Rehabilitacyjnego w Żmigrodzie został wyposażony w specjalistyczny sprzęt a urządzone wnętrza mają zapewnić komfortowy i domowy pobyt.

Projekt jest realizowany przez Fundację Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci. Zapewnienia całodobową opiekę wytchnieniowej dla dzieci i młodzieży z terenu Dolnego Śląska, nosi nazwę „Amor Vincit Omnia “ i jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020 w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Priorytetem było stworzenie przyjaznych, profesjonalnych i komfortowych warunków pobytu dla osób wymagających szczególnej opieki, a także zapewnienie ich rodzinom możliwości znalezienia wytchnienia w sprawowaniu nad nimi pieczy.
Jednocześnie w Domu Opieki Wytchnieniowej będzie mogło przebywać 4 pacjentów przewlekle, nieuleczalnie chorych w wieku od kilku miesięcy do młodzieży dorosłej tj. 26 roku życia. Do ich dyspozycji będą 2 pokoje, kuchnia i łazienka. Podopieczni będą przyjeżdżać na kilka dni lub tygodni w zależności od potrzeb rodziców. Opieka dla beneficjentów jest nieodpłatna. Projekt unijny będzie trwać 3 lata. Nabór wniosków dla os chętnych do skorzystania z naszej propozycji jest ciągły, szczegóły do znalezienia na naszej stronie www: https://hospicjum.wroc.pl/jak-pomagamy/opieka-wytchnieniowa-amor-vincit-omnia

Powstanie Domu Opieki Wytchnieniowej było możliwe dzięki środkom zewnętrznym oraz dzięki zaangażowaniu środków z budżetu Powiatu Trzebnickiego.

Projekt został zrealizowany dzięki zaangażowaniu i determinacji Prezesa Fundacji Wrocławskie Hospicjum Dla Dzieci Pani Beaty Hernik-Janiszewskiej oraz Starosty Powiatu Trzebnickiego Pani Małgorzaty Matusiak.

PREZES FUNDACJI WROCŁAWSKIE HOSPICJUM DLA DZIECI- BEATA HERNIK-JANISZEWSKA:

Jako najstarsze w naszym województwie Hospicjum dla Dzieci jesteśmy zorientowani w troskach i potrzebach dzieci nieuleczalnie i przewlekle chore oraz ich rodzin.

Każdy z nas potrzebuje chwili relaksu, odskoczni od codzienności, złapania równowagi psychicznej, a tym bardziej w takiej potrzebie są rodzice opiekujący się dziecku chorym 24h na dobę. Trwanie w permanentnej gotowości i stresie obciąża zdrowie psychiczne matek i ojców dzieci będących w opiece paliatywnej. Z miłości do dziecka jeden z rodziców rezygnuje z pracy i własnego życia, głównie są to kobiety. Nierzadko samotna matka ma pod opieką również zdrowe dzieci, które potrzebują troski, a w obecnych czasach (covidowych) również wspierania w nauce zdalnej.

Z uwagi na korzystanie przez rodziców dzieci chorych z tego typu placówek w innych województwach (podkarpackim, lubelskim czy łódzkim) postanowiliśmy wziąć na siebie odpowiedzialność stworzenia bezpiecznego miejsca, dzięki któremu rodzice będą mogli złapać przysłowiowy oddech. Nie byłoby to możliwe bez rozumienia powyższego problemu oraz skutecznej współpracy Starostwa Powiatowego Trzebnicy oraz środków finansowych wyłożonych na remont budynku. Miejsce to zaadaptowaliśmy na Dom Opieki Wytchnieniowej, do którego zapraszamy dzieci nieuleczalnie i przewlekle chore oraz wszystkich ich rodziców, którzy potrzebują chwili dla siebie. Szczegóły rekrutacji dzieci: https://hospicjum.wroc.pl/jak-pomagamy/opieka-wytchnieniowa-amor-vincit-omnia

STAROSTA POWIATU TRZEBNICKIEGO- MAŁGORZATA MATUSIAK:

Dom Opieki Wytchnieniowej to miejsce szczególnie potrzebne nieuleczalnie chorym dzieciom i ich rodzinom. Dlatego nie wahaliśmy się ani chwili podejmując decyzję o utworzeniu miejsca zapewniającego opiekę wytchnieniową dzieciom i ich rodzinom. Podpisaliśmy porozumienie o współpracy z Fundacją Wrocławskie Hospicjum Dla Dzieci i dzięki temu miejsce zostało w pełni przygotowane do przyjmowania pacjentów.

Pomimo rozwijającego się systemu opieki nad osobami zależnymi, to często członkowie rodziny są zobowiązani do całodobowej opieki. To oni w trosce o dobro bliskich często rezygnują z pracy, by cały swój czas poświęcić choremu. Rozwiązaniem tego problemu może być stworzenie takich miejsc jak to, które powstaje w Żmigrodzie, gdzie rodziny będą mogły podczas przebywania dzieci pod wykwalifikowaną opieką, pozałatwiać sprawy, lub zwyczajnie odpocząć. Ten wyjątkowy projekt, który właśnie zrealizowaliśmy zapoczątkuje powstanie kolejnych ważnych społecznie zadań.