Dom Opieki Wyręczającej

Dom opieki wyręczającej - widok od ogrodu

Widok od strony ogrodu

Ośrodek ten będzie jedynym, takiego rodzaju miejscem we Wrocławiu i w województwie dolnośląskim, również w całej zachodniej części naszego kraju. Miejscem oferującym czasową opiekę wytchnieniową dla dzieci terminalnie, przewlekle oraz nieuleczalnie chorych. Obecnie dzieci z Dolnego Śląska mogą korzystać z tego typu ośrodków w Rzeszowie, Łodzi czy w Gdańsku. Naszym zdaniem każde województwo w Polsce powinno mieć miejsce o charakterze domowym, aby otoczyć dziecko hospicyjne należytą opieką, a ich rodziny wsparciem. W budynku ośrodka zlokalizowano również specjalistyczne gabinety lekarskie, sale do rehabilitacji.

Będzie to miejsce szczególnie potrzebne - zapewniające tymczasową opiekę niepełnosprawnemu dziecku na czas, gdy nie może jej sprawować opiekun, np. z uwagi na zdarzenie losowe, hospitalizację, podreperowanie kondycji psychicznej, potrzebę odpoczynku czy załatwienia codziennych spraw. Dzięki Domowi Opieki Wyręczającej będziemy mogli pełniej wspierać filozofię programu ,,za życiem’’.

 

Dom opieki wyręczającej - widok od strony ul. Sołtysowickiej

Widok od strony ul. Sołtysowickiej 58

Podopieczni ośrodka podczas pobytu będą mieli zapewnioną stałą wyspecjalizowaną opiekę pielęgniarską i lekarską, psychologiczną i rehabilitację. Ośrodek będzie oferował pobyty w pokojach 1- lub 2-osobowych z łazienkami oraz niezbędne zaplecze i infrastrukturę medyczną. Powierzchnia wyniesie ok.1500m2.

W obiekcie planujemy umieścić:

- ośrodek czasowej opieki wyręczającej z 18 łóżkami;
- część rehabilitacyjną z umożliwiającą tworzenie turnusów rehabilitacyjnych;
- zaplecze kuchenne;
- zaplecze szkoleniowe/edukacyjne z salą konferencyjną;
- pomieszczenia medyczne i administracyjne;
- magazyn sprzętu medycznego;
- parking;
- część rekreacyjną
- ogród wypoczynkowy z ogrodem sensorycznym.
 

W celu realizacji projektu miasto Wrocław z dużym upustem sprzedało Fundacji 2-piętrowy budynek do kapitalnego remontu, a grunt wydzierżawiło. Aby zrealizować nasze  zamierzenie, należy jednak w całości przebudować istniejący budynek, oraz dobudować do istniejącej części nową 1-piętrową kubaturę. Na realizację przedsięwzięcia potrzebne jest pozyskanie około 8 mln zł. Należy tu dodać, że opieka w ośrodku będzie bezpłatna dla jego beneficjentów.

Fundacja działa od 2007 roku i wciąż się rozwijamy, odpowiadając na potrzeby rodzin, które zmagają się z trudem opieki całodobowej dziecka nieuleczalnie i przewlekle chorego. Kontynuujemy działalność rozpoczętą 17 lat temu w ramach Akademickiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. W 2002 r. pomagaliśmy 20 rodzinom, a obecnie na rożnych poziomach wspieramy ponad 280 rodzin z całego Dolnego Śląska. Poza hospicjum domowym prowadzimy hospicjum perinatalne - dla rodziców, którzy zdecydowali się na urodzenie chorego dziecka, otwartą grupę wsparcia dla rodzin w żałobie, specjalistyczną przychodnię dla nieuleczalnie i przewlekle chorych dzieci oraz centrum rehabilitacji społecznej.
 

Dom opieki wyręczającej - rzut parteru

Dom Opieki Wyręczającej rzut parteru

W opiece wytchnieniowej mamy już pewne doświadczenie. Od maja 2018 roku realizujemy kompleksowy projekt „Per Aspera ad Astra” finansowany ze środków unijnych. Dotyczy on wsparcia opieki hospicyjnej dla dzieci i młodzieży z terenu Dolnego Śląska poprzez opiekę wytchnieniową dedykowaną rodzicom chorych dzieci w wymiarze 20h w miesiącu.

Pomoc jaką udzielamy jest całkowicie bezpłatna. Utrzymujemy się z kontraktu z NFZ, który pokrywa około połowę naszych potrzeb. Pieniądze na pomoc pozyskujemy z 1% podatku, który jest dla nas „być albo nie być” oraz z darowizn, zbiórek publicznych i akcji charytatywnych.

Dziecięca opieka paliatywna w Polsce, w kontekście hospicjów domowych rozwija się i jesteśmy jednym z liderów w tej dziedzinie.

Nasze wieloletnie doświadczenia pozwalają nam na zauważenie problemów, które chcemy rozwiązywać. Jednym z nich jest sytuacja kiedy rodzic – niestety często, jest to samotna matka - potrzebuje kilku dni, tygodni np. na: przywrócenie równowago psychicznej, czy przebycie operacji. Wówczas bardzo ważne jest poczucie bezpieczeństwa, śmiertelnie chorego dziecka i rodzica, które będzie zapewnione przez ośrodek. Personel medyczny będzie uważny, doświadczony i znający potrzeby konkretnego dziecka, gdyż jednocześnie będzie odwiedzać podopiecznego w domu w ramach świadczonych już usług domowej opieki hospicyjnej.

Dom opieki wyręczającej - rzut piętra

Dom Opieki Wyręczającej - rzut 1. Piętra

Kontakt

Fundacja Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci

tel.: 795 524 910   

ul. Jedności Narodowej 47/47a/49

50-260 Wrocław

NIP 894 292 33

KRS 0000287982

REGON 020598370               

 

Zbiórka publiczna:

Numery kont do zbiórki.
Tytułem: Budowa Domu Opieki Wyręczającej
Bank: mBank

69 1140 1140 0000 2052 8800 1001 (PLN)

42 1140 1140 0000 2052 8800 1002 (EUR)