Specjalistyczna przychodnia

Pediatryczna Poradnia Konsultacyjna dla Dzieci Nieuleczalnie i Przewlekle Chorych jest miejscem udzielania porad lekarskich z wybranych dziedzin pediatrii dla dzieci z poważnymi schorzeniami przewlekłymi.

Dostępni specjaliści:

  • Neurolog dziecięcy, pediatra - lek. med. Zbigniew Kilen.
  • Genetyk kliniczny - dr hab. n. med. Robert Śmigiel, prof. nadzw.

Przychodnia czynna we wtorki i czwartki w godzinach 1530-1830.

Rejestracja:

  • Od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00–15.00 pod numerem telefonu 511 450 966

Historia powstania przychodni

28 stycznia 2014 r. oficjalnie nastąpiło otwarcie nowej siedziby Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci. Honory domu pełnili: Beata Hernik-Janiszewska wiceprezes ds. funduszy, dr n. med. Waldemar Gołębiowski – założyciel hospicjum oraz dr n. med. Krzysztof Szmyd wiceprezes ds. medycznych. Przyszło wielu dobrodziejów i współpracowników Fundacji, bez których nie można byłoby nawet marzyć o rozpoczęciu prac. Byli najważniejsi czyli pacjenci w osobie reprezentującej ich Uli – podopiecznej Fundacji od sierpnia 2004 r.

Patrząc na kolorowe ściany, świeże i funkcjonalne pomieszczenia aż trudno uwierzyć, że trzy lata temu wnętrze budynku przypominało ruinę. Pustostan nieużywany od lat Fundacja dostała po półrocznych staraniach w dzierżawę od miasta. Etap projektowania i dostosowania przestrzeni do różnorodnych funkcji udało się przejść tylko dzięki nieocenionej pomocy firmy Archicom. Czas pozyskiwania pozwoleń, dopinania dokumentacji, dopełniania formalności. Wreszcie wejście ekip budowalnych i remontowych, które miały stworzyć wygodne lokum. I wtedy zabrakło pieniędzy. Całkowity koszt prac wyliczony został na 592 080,89 zł brutto. Z pomocą lokalnych mediów apelowaliśmy o pomoc do darczyńców. I nie zawiedliśmy się. Otworzyły się serca, a na nasze konto zaczęły wpływać pieniądze – opowiada Beata Hernik-Janiszewska – Udało nam się także uzyskać dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego i prace ruszyły pełna parą. Bezinteresowne finansowe wsparcie otrzymaliśmy do Magnolia Park, firmy InsERT, Instal Konsorcjum, Little Hand Children’s Foundation, Fundacji Agory, HP, Fundacji Rosa, PPG Deco Polska.

Już niebawem ruszy pierwsza specjalistyczna przychodnia dla dzieci nieuleczalnie i przewlekle chorych. Będzie jedyną taką placówką w województwie. Dzięki niej dziecko z przewlekłą, ciężką chorobą w jednym miejscu będzie mogło skorzystać z pomocy pediatry, a także innych specjalistów np. neurologa dziecięcego, kardiologa czy ortopedy. – opowiada dr n. med. Krzysztof Szmyd - Taka forma pomocy zapewni chorym dzieciom pomoc specjalisty bez kolejek. A co najważniejsze umożliwi kontakt z wybranymi, najbardziej doświadczonymi lekarzami, którzy wiedzą jak postępować medycznie z dziećmi, które wymagają leczenia ograniczającego cierpienie. Kluczowe jest ustalenie kręgu specjalistów współpracujących ze sobą, którzy wiedzą, jaki jest postawiony cel, a ich pracą powinien kierować lekarz z hospicjum.

Od kilku miesięcy działa hospicjum perinatalne otaczające opieką rodziców, którzy dowiadują się, że ich nienarodzone dziecko rozwija się nieprawidłowo. Lekarze i psycholog przygotowują ich na śmierć dziecka.

Przychodnia będzie też miejscem do prowadzenia stacjonarnej rehabilitacji, co umożliwi zwiększenie liczby godzin rehabilitacji dla podopiecznych. Tutaj będzie też realizowana idea rehabilitacji społecznej chociażby poprzez organizowanie spotkań dla Grupy Wsparcia dla Rodzin po Stracie Dziecka. Wolontariat zaś (liczący obecnie 80 osób) zyska miejsce na spotkania i szkolenia.

Do nowych pomieszczeń przeniesie się cała Fundacja, co pozwoli zmniejszyć wydatki, jakie wiązały się z dotychczasowym wynajmem pomieszczeń szpitalnych.

Kiedy ponad 10 lat temu zaczynaliśmy pracę nad organizacją hospicjum nie wiedziałem, że tyle osób będzie chciało pomóc tym najsłabszym, którym pomóc najtrudniej. Jestem wzruszony. – mówił dr Waldemar Gołębiowski.


zobacz galerię zdjęć


Specjalistyczna przychodnia dla dzieci przewlekle i nieuleczalnie chorych, którą tworzy Fundacja „Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci” będzie jedyną taką placówką w województwie. Dzięki niej dziecko z przewlekłą, ciężką chorobą w jednym miejscubędzie mogło skorzystać z pomocy pediatry, a także lekarzy innych specjalności - neurologa dziecięcego, kardiologa czy ortopedy. Taka forma pomocy zapewni chorym dzieciom pomoc specjalisty bez kolejek, a ponadto umożliwi kontakt z wybranymi,najbardziej doświadczonymi lekarzami.

O lokal Fundacja starała się przeszło pół roku. W grudniu 2010 roku została podpisana z Zarządem Zasobu Komunalnego umowa dzierżawy pustostanu przy ul. Jedności Narodowej 47, 47a, 49a. Jest to lokal od lat nieużytkowany, zajmujący parter i pierwsze piętro, o łącznej powierzchni ponad 300 m2. Nie wyglądał dobrze, ale - dzięki firmie Archicom, która z wielkim sercem i profesjonalizmem godnym najlepszej firmy projektowej zajęła się adaptacją lokalu - zaniedbane pomieszczenia zaczęły prezentować się coraz lepiej. Na razie w sferze koncepcji.

Rozpoczęły się procedury urzędowe w Zarządzie Zasobu Komunalnego, gdzie miłe panie urzędniczki z wielką uwagą i starannością zajmowały się wszelkimi problemami. Rok trwały prace projektowe oraz zdobycie wszelkich pozwoleń.

4 stycznia 2013 r. rozpoczął się wyczekiwany remont. Jest szansa, że zakończy się do końca 2013 r. Całkowity koszt wyliczony został na 592 080,89 zł brutto. Pozyskaliśmy częściowe fundusze na to przedsięwzięcie – otrzymaliśmy darowiznę od CH Magnolia Park, Fundacji Rosa, przeznaczyliśmy na ten cel dochód z 2. Noworocznego Koncertu Charytatywnego czy cały wpływ z 2. edycji akcji Nakrętki dla Hospicjum. To dużo, ale ciągle niewystarczająco. Staramy się o dofinansowanie przedsięwzięcia z Urzędu Marszałkowskiego.

W przychodni, oprócz gabinetów lekarskich, będzie też miejsce do prowadzeniastacjonarnej rehabilitacji oraz do realizacji rehabilitacji społecznej. Umożliwi to zwiększenie liczby godzin rehabilitacji dla podopiecznych, a równocześnie stworzyłoby możliwość jeszcze efektywniejszego wykorzystania umiejętności bardzo doświadczonych rehabilitantów, którzy współpracują z hospicjum od wielu lat. Powstanie też pokój zabaw, a w planach jest rozszerzenie – przy wsparciu wolontariatu - działalności skierowanej do rodzeństwa chorych dzieci.

Do nowych pomieszczeń przeniesie się cała Fundacja, co z jednej strony zmniejszy wydatki, a z drugiej - wobec perspektywy zamknięcia szpitala, w którym obecnie wynajmowane są biura - staje się coraz pilniejszą koniecznością.

1.08.2013 r.

Udało się! Urząd Marszałkowski przyznał Fundacji dotację w wysokości 290 000 zł z przeznaczeniem na dokończenie prac remontowych i wykończeniowym budynku, w którym powstanie nasza przychodnia. Mamy nadzieję, że prace nabiorą teraz świetnego tempa i w grudniu otworzymy szeroko drzwi dla poważnie chorych dzieci i ich rodziców.

Przychodnia w budowie
zobacz galerię zdjęć

Przychodnia specjalistyczna

Kontakt:

511 450 966

przychodnia [at] hospicjum.wroc.pl


Do powstania przychodni przyczynili się: