SZTUKA POMAGANIA

Bonifraterskie Centrum Opieki Hospicyjnej zaprasza na wystawę prac swoich podopiecznych , która dostępna będzie w dniach 4-23 kwietnia 2016 r. w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Zwieńczeniem pokazu będzie aukcja charytatywna grafik na rzecz dzieci, którymi opiekuje się Fundacja Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci. To unikatowa inicjatywa, w której pacjenci (dorośli) pomagają pacjentom (dzieciom). Partnerami merytorycznymi przedsięwzięcia są: Muzeum Narodowe i Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu oraz Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju.

Kolekcja składająca się z 30 prac, przygotowanych w technice akwaforty, powstawała przez ponad 12 miesięcy, a w jej stworzenie zaangażowanych było kilkunastu pacjentów i wielu ludzi dobrej woli. Na pomysł wykorzystania potencjału osób chorych wpadł Michał Krasnosielski, z wykształcenia historyk sztuki, z pasji opiekun medyczny i szef wolontariatu we wrocławskim Hospicjum Bonifratrów. Zainspirował go dr Jan Siestrzyński., lekarz z XIX w, który w warszawskim Instytucie dla Głuchoniemych, zorganizował pracownię litograficzną, a w jej działanie zaangażował również swoich podopiecznych. Okazało się, że to doskonały pomysł na aktywizowanie osób chorych i ukierunkowanie ich uwagi na celowe działanie, co przyczynia się do poprawy ich ogólnej kondycji.

Pracę nieprofesjonalnych artystów na co dzień koordynowała Paulina Partyka, odpowiedzialna za terapię zajęciową w ośrodku, a merytorycznie - z ramienia ASP - wspierała dr Agata Gertchen. Technika akwaforty , która nie jest skomplikowana, wymagała jednak sporo uważności, cierpliwości i podstawowej wiedzy. Dlatego Pracownia Grafiki Warsztatowej ASP przeszkoliła w tym zakresie zainteresowanych pacjentów, dbała o dostępność koniecznych materiałów i przygotowywała odbitki grafik na papierze czerpanym, dostarczanym przez Muzeum Papiernictwa.

Na wystawie można podziwiać prace graficzne w technice dobranej pod kątem fizycznych możliwości osób chorych. Akwaforta polega na misternym żłobieniu wzorów w woskowej powierzchni miedzianej płytki, która wymaga potem wytrawienia w kwasie (z wł. aquaforte znaczy mocna woda).Tak powstała matryca pozwala na powielenie wzoru dobrej jakości maksymalnie kilkukrotnie. Jednak ograniczona liczba dostępnych matryc również wymuszała dodatkową uważność i skupienie twórców, bowiem raz wyryty na płytce ślad nie dawał się usunąć, co najwyżej skorygować. Najczęściej wybieranym przez pacjentów tematem grafik były motywy inspirowane naturą – martwą i ożywioną, choć nie brakuje również wzorów abstrakcyjnych. Pierwsze szkice powstawały zwykle na papierze, tworząc szablon do odwzorowania. Przenosząc wybrane ilustracje na płytki, pacjenci zwykle pracowali samodzielnie, czasami tylko z nieznaczną pomocą koordynatorki zajęć, która wpierała pewność siebie i pewność stawianych kresek. Prace prezentowane na wystawie są unikatowe i zostały odbite specjalnie na potrzeby akcji pomocy dzieciom z Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci.

Wyjątkowa inicjatywa - w której ofiarodawcami przedmiotów na licytację są pacjenci, zwykle korzystający z pomocy innych, a tym razem sami ofiarujący tę pomoc – ma uwrażliwiać i inspirować oraz dawać przykład, że pomagać może naprawdę każdy. Wystarczy przyjść na wystawę, wziąć udział w aukcji grafik i tym samym włączyć się w pomaganie!

Aukcja prac odbędzie się 23 kwietnia b.r. o godz. 1600 w Muzeum Narodowym.