Co łączy przegrzebki, drogę od Twojego domu do hiszpańskiej katedry i dzieci?

Rusza charytatywna akcja wrocławskich szkół, w której zmieści się smakowanie hiszpańskich specjałów, zachwyt południową kulturą i architekturą oraz propagowanie zdrowego stylu życia.
A przy tym stałym elementem będzie uwaga skierowana na potrzeby nieuleczalnie chorych dzieci.

Koordynatorką projektu jest Alicja Dubaj, nauczycielka historii i Wiedzy o Społeczeństwie w Liceum
i Gimnazjum Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej we Wrocławiu. Zwracając się do uczniów swojej szkoły oraz Szkoły Podstawowej Nr 2 w Siechnicach podkreśliła, że to właśnie oni będą tę inicjatywę realizować. – Jakie są cele? Poznanie postaci św. Jakuba Większego, tradycji pielgrzymowania szlakiem jakubowym, a także historii, tradycji, kultury i smaków Hiszpanii. Celem nadrzędnym jest wsparcie Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci – tłumaczy pani Alicja.

Projekt będzie realizowany do końca maja i będzie miał wiele odsłon. W przyszłym miesiącu w szkołach odbędą się projekcje filmów Ślady stóp i Droga życia, na podstawie których powstaną gazetki na tablice ścienne. Podczas spotkania kwietniowego w księgarni Hiszpańskie klimaty będzie prezentacja historii, kultury, architektury i kuchni hiszpańskiej, a także warsztaty z języka hiszpańskiego i degustacja tamtejszych przysmaków przygotowanych przez uczniów.

– Wtedy też w Zespole Szkół Urszulańskich odbędzie się akcja Muszelka dla hospicjum. Uczniowie samodzielnie upieką ciastka w kształcie muszelek – symbole szlaku św. Jakuba – a następnie je sprzedadzą. Dochód z akcji przeznaczony zostanie dla podopiecznych Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci. Podobna akcja odbędzie się również w Siechnicach – wyjaśnia koordynatorka.

W maju będzie miało miejsce oznaczanie szlaku św. Jakuba na trasie Siechnice-Wrocław. Jego elementem będzie piknik dla uczestników projektu w Trestnie. – Zakończenie programu planujemy na 29 maja. – Wtedy odbędzie się marsz sponsorowany. Wszyscy uczniowie, którzy przejdą odcinek między Siechnicami, a Wrocławiem otrzymają od darczyńców określoną kwotę. Te pieniądze również przeznaczymy na potrzeby fundacji – dodaje.

Projekt jest realizowany przy wsparciu Biura Posła do Parlamentu Europejskiego Kazimierza Michała Ujazdowskiego, Konsulatu Honorowego Hiszpanii we Wrocławiu oraz stowarzyszenia Przyjaciele Dróg św. Jakuba w Polsce ona rzecz Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci.