Sztuka pomagania czyli charytatywna akcja pacjentów Bonifraterskiego Centrum Opieki Hospicyjnej we Wrocławiu

W ramach terapii zajęciowej w Bonifraterskim Centrum Opieki Hospicyjnej we Wrocławiu pacjenci stworzyli niezwykłe grafiki. Niezwykłe, bo ich autorzy są w hospicjum, miejscu, gdzie życie jest mocno doceniane i smakowane, znana i ceniona jest jego wartość. Powstało 10 prac, które do 3 czerwca można podziwiać z Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Są częścią stałych ekspozycji Muzeum Narodowego we Wrocławiu prezentowane jako pełnoprawne dzieła sztuki obok prac takich artystów jak Jan Matejko, Michael Willmann czy Wassily Kandinsky. Przy tworzeniu grafik Pacjenci nie wiedzieli w jakim otoczeniu zawisną ich prace, dlatego ryciny nie nawiązują swoim tematem, ani kompozycją do otoczenia w jakim się znalazły. Wszystkie te prace wykonane zostały przez prawdziwych artystów, którzy udowadniają nam, że sztuka służy zawsze wyższym celom. – mówi Michał Krasnosielski, inicjator wystawy i koordynator wolontariatu oraz opiekun medyczny w bonifraterskim hospicjum - W przypadku tej wystawy celem jest pomoc drugiemu człowiekowi.

O wyjątkowości tej akcji świadczy to, że chorzy dorośli ludzie dedykują swoją sztukę, stojący za nią wysyłek i czas, innym chorym – dzieciom będącym pod opieka Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci.

Wszystkie prace, podobnie jak dwa lata temu, po zakończeniu wystawy zostaną zlicytowane, a całkowity dochód z aukcji przekazany zostanie na Fundacje Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci.

Aukcja prezentowanych prac odbędzie się w Muzeum Narodowym 3 czerwca, godz. 15.00.

ZAPRASZAMY!

➡ Grafiki można oglądać na wystawach stałych w Muzeum Narodowym we Wrocławiu do 2 czerwca 2018.
➡ Wstęp z biletem do Muzeum, w soboty wystawy stałe można oglądać bezpłatnie.

Grafiki prezentowane będą przy następujących dziełach:

▪ Figury świętych z kościoła św. Marii Magdaleny we Wrocławiu, 2 tercja XIV w., Sztuka śląska XIV-XVI w.
▪ Madonna w komnacie, ok. 1450, Sztuka śląska XIV-XVI w.
▪ Maria z Dzieciątkiem z kościoła św. Katarzyny w Domasławiu, 1519, Sztuka śląska XIV-XVI w.
▪ Tobias Fendt, Chrystus zapowiada Sąd Ostateczny, 1567, Sztuka śląska XVI-XIX w.
▪ Egipska maska grobowa, okres rzymski (?), Sztuka śląska XVI-XIX w.
▪ Rzeźby Paula Schulza i Theodora von Gosena, Sztuka śląska XVI-XIX w.
▪ Bernardo Belotto zwany Canaletto, Wjazd Jerzego Ossolińskiego do Rzymu, 1779, Sztuka polska XVII-XIX w.
▪ Jan Matejko, Śluby Jana Kazimierza, 1893, Sztuka polska XVII-XIX w.
▪ Balthasar Permoser, Martwy Chrystus, 1733, Sztuka europejska XV-XX w.
▪ Wassily Kandinsky, Wieczór, 1902-1903, Sztuka europejska XV-XX w.

Organizatorzy:
Bonifraterskie Centrum Opieki Hospicyjnej - Wrocławskie Hospicjum Bonifratrów
Fundacja Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci

Partnerzy merytoryczni:
Muzeum Narodowe we Wrocławiu
Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu
Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju

Oprawa grafik:
Futu-Rama oprawa obrazów, usługi fotograficzne