Artyści pokolorują świat podopiecznym Wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci

“Wypełnij mój świat kolorami” to projekt Wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci, który powstał we współpracy z rysownikami z całej Polski. Jego celem jest wypełnienie pustej przestrzeni w pokojach chorych dzieci, aby wywołać uśmiechy na ich twarzach.

Fundacja Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci pomaga dzieciom nieuleczalnie i przewlekle chorym, przebywającym na stałe we własnych domach. Widokiem, który towarzyszy im na co dzień, są białe ściany, a w większości przypadków – sufity. Choroba zmusza dzieci do wpatrywania się w nie godzinami, z powodu braku możliwości samodzielnej zmiany ułożenia. Rysunki znanych artystów mają przede wszystkim sprawić dzieciom radość, ale także mieć charakter terapeutyczny.

– Biorąc pod uwagę potrzeby dzieci terminalnie chorych, postanowiliśmy urozmaicić kampanię 1% podatku akcją z rysunkami. Chcemy pokolorować dziecięce światy dosłownie i w przenośni, bo w wielu przypadkach nasza pomoc polega głównie na uśmierzaniu bólu – tłumaczy Beata Hernik-Janiszewska, prezes zarządu.

Andrzej Tylkowski, Piotr Socha, Ola Płocińska, Robert Romanowicz, Joanna Rusinek, Ewa Beniak-Haremska, Paweł i Ewa Pawlakowie, Marcin Południak, Zosia Dzierżawska, Małgorzata Flis, Agata Dudek, Anna Błaszczyk, Tomasz Jakub Sysło, Maciej Szymanowicz – oto bohaterowie, którzy podjęli się ubarwienia dziecięcych światów, przekazując na ten cel swoje prace.

Ilustracje, które trafią na ściany i sufity małych pacjentów, będą malowane przez wolontariuszy farbami, wyświetlane przez rzutniki bądź instalowane w formie plakatów. Każdy z sześćdziesięciorga chorych w porozumieniu z psychologiem i opiekunami będzie mógł wybrać rysunek, który najbardziej mu się spodoba. Niektóre z prac zostały wykonane specjalnie na tę okazję.

– Wiem, ile przeszkód napotyka na swojej drodze rodzic chorego dziecka, dlatego postanowiłam wziąć udział w tym projekcie. Stworzyłam na tę okazję wyjątkowy rysunek, który ma być eksponowany w formie animacji. Mam nadzieję, że sprawi radość nie tylko podopiecznym fundacji, lecz także podniesie na duchu ich rodziców” – mówi Małgorzata Flis, ilustratorka książek dla dzieci.

Projekt rusza na wiosnę i potrwa do czasu, aż wszystkie dziecięce pokoje zostaną pomalowane.

Źródło Wrocław Gazeta Wyborcza: http://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/51,35771,23030603.html